Czy każdy budżet może być obywatelski
Jesień w samorządowych urzędach to czas pracy nad projektami przyszłorocznych budżetów. Dokument przedstawiony radzie lub sejmikowi nie musi zawierać tylko propozycji pochodzących od samorządowego organu wykonawczego.
W licznych mediach i na różnych forach internetowych można się natknąć na głosy mieszkańców poszczególnych jednostek samorządu terenowego, wskazujących na niezbędne inwestycje, które powinny zostać w kolejnym roku kalendarzowym wykonane przez lokalny samorząd.
Budżet obywatelski zwykle jest za mały
Niejednokrotnie chodzi o zadania, które wymagają potężnych nakładów finansowych. Budowa lub remont istniejącej drogi lub mostu najczęściej nie jest możliwa do sfinansowania ze środków dzielonych w ramach budżetu obywatelskiego. Zresztą nie każda jednostka samorządu terytorialnego decyduje się na wprowadzenie takiego mechanizmu. W takich przypadkach może pojawić się pytanie o możliwość wpływu mieszkańca (obywatela) na kształt przygotowywanego samorządowego projektu budżetu.
Mieszkańcy mają jednak szansę
Wszak działalność jednostek samorządu terytorialnego ma służyć zaspokajaniu potrzeb ich mieszkańców. Uważna analiza istniejącego stanu prawnego prowadzi do wniosku, że mieszkańcy mogą jednak wpływać, chociażby pośrednio, na kształt budżetu w jednostkach samorządu terytorialnego, w których budżet obywatelski nie funkcjonuje.
Kompetencje zarządu
Zgodnie z przepisami ustawy o finansach publicznych tylko „zarząd jednostki samorządu terytorialnego" ma kompetencję do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta